Klebety – národný šport? Koľko času im denne venujeme a ako veľmi nám škodia?
Nech sa snažíme, ako chceme, klebeteniu sa aj počas bežného dňa nevyhneme. Buď nás klebetami zásobujú ľudia z nášho okolia aj bez toho, aby sme o ne prejavili záujem, alebo sa mimovoľne stávame ich roznášačmi sami. Naozaj klebetia viac ženy, než muži? A o čom najčastejšie klebetíme?
Z vedeckého hľadiska
Klebety sú v podstate rozprávaním o niekom, kto nie je prítomný. Vedci klebety rozdelili na tri druhy: neutrálne, negatívne a pozitívne. Dobrou správou je, že najčastejšie sú tie neutrálne. Kalifornská univerzita, ktorá urobila rozsiahly výskum, zistila, že mladší ľudia klebetia negatívnejšie, než starší. Ak si myslíte, že ľudia najčastejšie klebetia o celebritách, tak to tak nie je. Na základe výskumu sa zistilo, že zo 4000 ľudí až 3292 klebetilo o známych.
Ženy verzus muži
Výsledky významu rovnako ukázali, že čím je niekto súťaživejší, tým viac klebetí. Muži viac klebetia o dosiahnutých úspechoch ostatných, najčastejšie o tom, ako sú úspešní a bohatí. Ženy zasa používajú klebety na odstavenie rivalky – v klebetách rozoberajú jej fyzický výzor a vystupovanie. Klebety sú tak pre ženy dôležitejšie, než pre mužov a je aj dokázané, že klebetia viac, než muži v rovnakom veku a klebety si užívajú.
Ako sa cítime, keď o nás klebetia
Každý z nás venuje klebetám v priemere jednu hodinu denne, hoci sa považujú za sociálne tabu. Vedci sa dokonca zamerali aj na naše pocity a aktivitu mozgu počas klebetenia a dosiahli rôzne výsledky. Ak o nás klebetia negatívne, vylučujeme hormón stresu – ak pozitívne, reagujeme radosťou. Ak sa klebetí o celebritách a ich škandáloch, reaguje časť mozgu zodpovedná za odmeňovanie. Zaujímavé je, že ak sa klebetí o našom známom, zrýchli sa nám srdcová činnosť a tep. Ak sa do klebiet následne zapojíme, aktivita aj tep sa opäť zníži. Vyplýva z toho, že klebetenie tak v podstate telo upokojuje.