Chudnutie, večná téma – ako určite NIE a čo ÁNO

Obrovské množstvo diét, ktoré na nás z každého rohu číha, je asi novodobý fenomén. Momentálne je moderné a trendy venovať sa zdravej výžive a aplikovať ju do bežného života, avšak nie všetko, čo za ňu vydáva, ňou skutočne je. Ktoré diéty nemajú nič so zdravím, a vlastne ani s výživou spoločné?

Chudnutie, večná téma – ako určite NIE a čo ÁNO

Chudnutie, večná téma – ako určite NIE a čo ÁNO (zdroj: unsplash.com)

Nezabudnite sa poradiť s lekárom

Každá diéta – obzvlášť, ak je extrémna – prináša so sebou riziká. Ľudia, ktorí trpia hoci aj inými, než tráviacimi ťažkosťami, by vždy mali zvážiť, či si chudnúť môžu dovoliť. Napríklad chemická diéta, ktorá zahŕňa jedenie iba chudého mäsa, vody, vajec, zeleniny, chleba a ovocia, nie je nutrične vyvážená a kalórie z nej vám určite na celý deň nevystačia. Môžete tak začať trpieť únavou, závratmi a slabosťami.

Neverte „osvedčeným“ radám celebrít

Pred nakrúcaním muzikálu Dream Girls preslávila napríklad diétu s javorovým sirupom Beyoncé. Ide o to, že denne vypijete šesť až deväť drinkov z prírodného stromového sirupu s čerstvo vylisovanou citrónovou šťavou, kajenským korením alebo zázvorom a horúcou alebo studenou vodou. Inak nejete nič. Už z toho vyplýva, že zrejme naozaj schudnete rýchlo a veľa kíl, ale pokiaľ na takejto diéte ostanete dlhodobo, je to skôr cesta do pekla, než ku krásnej postave. Rovnako nezmyselná je aj vajíčková diéta, alebo akákoľvek iná, pri ktorej nejete a nepijete nič, len jednu konkrétnu potravinu.

Surová strava – áno, alebo nie?

Aj keď ovocie a zelenina majú veľa výhod, ak ich nekombinujete s inými potravinami, môžu vám skôr ublížiť. Surová diéta je diéta, pri ktorej nejete nič iné iba nespracované a tepelne neupravené potraviny. Priemyselne spracované potraviny síce nikomu k zdraviu a štíhlosti neprispievajú, ale ak prestanete jesť čokoľvek spracované, vaše telo môže trpieť nedostatkom vlákniny. A tak isto železo získate lepšie zo živočíšnych zdrojov, než rastlinných. Problémom taktiež môžu byť aj bielkoviny. Držte sa radšej starého známeho všetko, ale s mierou – prípadne všetkého veľa škodí.