Čo všetko sa s vaším telom stane po pôrode? Buďte pripravená!

Tehotenstvo je predovšetkým jedným z najkrajších období v živote každej ženy, preto si nerobte vrásky ešte predtým, než ho reálne zažijete. Samozrejme, je spojené s mnohými zmenami, nielen v živote, ale aj tými fyzickými. Ktoré sú tie najväčšie a čoho by ste sa nemali zľaknúť, ak ste práve v radostnom očakávaní?

Čo všetko sa s vaším telom stane po pôrode? Buďte pripravená!

(zdroj: unsplash.com)

Nespoliehajte sa na zážitky kamarátok

Určite najviditeľnejším a najznámejším aspektom tehotenstva je “zväčšovanie sa”. Zväčšuje sa vám maternica, posúvajú vnútorné orgány a vaše telo využíva všetku energiu a živiny na plod a jeho rast. Zväčšuje sa aj brucho, rozširuje panva, rastú prsia a telo sa celkovo pripravuje na pôrod. Treba si uvedomiť, že telo každej ženy je iné. Každá z nás inak vníma bolesť, inak na ňu reaguje a každá aj pôrod prežíva úplne inak. Možno vám kamarátky povedia, že pôrod bol pre nich krásnym zážitkom a že si to pokojne zopakujú, iné s nimi zasa súhlasiť nemusia. Bohužiaľ, pre mnohé ženy je pôrod z rôznych dôvodov aj traumatickým zážitkom a vôbec neprebieha podľa ich predstáv. Máte však deväť mesiacov na to, aby ste sa naňho mohli pripraviť a enormne znížiť šancu, že to tak bude aj u vás!

Nebojte sa konzultovať zmeny s lekárom

Poloha pri pôrode je dôležitá. Dnes je už v nemocniciach možné rodiť v rôznych polohách, najmä pokiaľ sa jedna o prirodzený vaginálny pôrod. Pri cisárskom reze je to, samozrejme, iné, avšak ten sa používa v naozaj nevyhnutných prípadoch, takže sa nemusíte báť, že by vám ho niekto vnútil len tak pre nič za nič. Po pôrode sú bežné najmä zmeny na intímnych miestach. Najčastejšie to je bolesť, opuch alebo zmeny v citlivosti, menej časté sú trhliny a iné poranenia. Tieto zmeny sú však len dočasné a postupne sa upravujú, ak vám však spôsobujú problémy, je dobré konzultovať ich so svojím lekárom, prípadne pôrodnou asistentkou a dozvedieť sa možnosti liečby. Na čo ďalšie sa ešte treba pripraviť? Po pôrode sa každá maternica začne zmršťovať, aby sa vrátila do svojej pôvodnej veľkosti a polohy. Tento proces trvá obvykle niekoľko týždňov a je sprevádzaný krvavým výtokom zvaným lochia, alebo ľudovo povedané očistky. Stáva sa, že aj po samotnom pôrode môže žena pociťovať kontrakcie – tie sú potrebné pre stiahnutie sa maternice, takže sa nemusíte báť, že je niečo zle.

Aj emocionálne zmeny treba riešiť

Po pôrode môže dôjsť aj k oslabeniu svalov panvového dna, čo sa prejavuje najmä inkontinenciou alebo prolapsom orgánov. Pomôžete si veľmi jednoducho, cvičeniami na posilnenie panvového dna. Zmeny nastávajú aj v brušnej oblasti, ako je napríklad mäkšie popôrodné bruško alebo diastáza, čiže rozostup brušných svalov. Tieto zmeny sa postupne upravujú, avšak môže byť potrebné vykonávať špeciálne cvičenia na posilnenie brušných svalov. Očakávanou zmenou je určite aj zmena prsníkov. V dôsledku tvorby mlieka sa prsníky môžu zväčšiť, ale nie je to tak u každej ženy, preto sa nezľaknite, ak sa vám prsia až tak nezväčšia. Určite sa však stanú citlivými a napätými. Tieto zmeny sú dočasné a sa upravia, keď sa nastolí rovnováha medzi produkciou a spotrebou mlieka. Problém však môžete mať s bradavkami, pretože po pôrode často popraskajú a krvácajú, čo býva dôsledkom úplne bežného nesprávneho prisatia bábätka. Existujú mnohé krémy a prípravky, ktoré vám tento problém pomôžu zvládnuť. Hoci tento článok je len o zmenách fyzických, pripravte sa aj na tie hormonálne, a teda emocionálne. Práve zmeny v hormónoch sú často dôvodom laktačnej psychózy, baby blues, nízkeho sebavedomia po pôrode a iných psychických problémov. Majte na pamäti, že je úplne normálne prechádzať si takýmito stavmi a veľmi dôležité je komunikovať ich svojmu okoliu a včas vyhľadať pomoc, čo nie je zlyhanie, ani hanba. Nebojte sa, čoskoro si začnete materstvo užívať naplno a na všetky stresy a problémy s pôrodom zabudnete!