Veľký boom v starostlivosti o pleť – enzýmy. Áno, alebo nie?

O enzýmoch ako o zložke v kozmetike sa v poslednej dobe hovorí veľmi často a veľa. Obsahujú ich rôzne krémy a prípravky na pleť, na prevenciu akné, proti starnutiu pokožky a pigmentácii. Je to teda pre vašu pokožku dobré riešenie?

Veľký boom v starostlivosti o pleť – enzýmy. Áno, alebo nie?

(zdroj: unsplash.com)

S enzýmami pokožka nestarne

Enzýmy sú v podstate bielkoviny, ktoré sú reťazcami aminokyselín. Ako kľúčová súčasť bunkového metabolizmu regulujú rýchlosť chemickej reakcie v bunke bez toho, aby ju počas toho menili. Enzýmy pomáhajú rozkladať keratínový proteín v najvrchnejšej vrstve pokožky, aby jemne rozbili odumreté kožné bunky, čo vedie k hladšiemu a zdravšiemu vzhľadu samotnej pokožky. Fungujú podobne, ako ovocné kyseliny, sú však k pokožke ohľaduplnejšie a šetrnejšie. Rovnako sú vhodné pre citlivú pleť a udržujú správne pH pokožky. V kozmetickom priemysle sa cenia aj pre hĺbkové čistenie pokožky, obnovu jasu a hebkosti pokožky či redukciu kožného mazu.

Menej je vždy viac

Aj pri enzýmoch a ich užívaní je však kľúčová striedmosť. Keď začínate prípravky s enzýmami užívať, začnite pomaly, aby ste videli reakciu vašej pokožky. (Pomaly znamená tak dvakrát do týždňa). Dermatológovia odporúčajú aj test znášanlivosti tesne pred samotným používaním enzymatických prípravkov, ktorý urobíte tak, že si kúsok nanesiete na zápästie a necháte pôsobiť 24 hodín. Ak sa neprejaví žiadna alergická reakcia, produkt môžete aplikovať aj na tvár. Dávajte si pozor aj na užívanie enzýmov v kombinácii s inými prípravkami, najmä s retinolom. Mohlo by to totiž viesť k olupovaniu pokožky alebo jej zápalu.

Koenzým Q10 a iné

A čo konkrétne to vlastne tie enzýmy sú? Určite ste počuli o koenzýme Q10, ktorý si naše telo produkuje aj samo, akurát v procese starnutia dochádza k poklesu jeho tvorby. Potom je to ešte napríklad superoxiddismutáza (SOD) alebo proteolytické enzýmy, ktoré sa nachádzajú v živých organizmoch vrátane rias, zvierat, baktérií a vírusov. V kozmetike sa niekedy nachádzajú aj peroxidázové enzýmy, ktoré však majú úplne iný účel. Chránia pleťové prípravky tým, že zabraňujú rastu a množeniu baktérií v nich. Spotrebúvajú kyslík, a tak zabraňujú kontaminácii prípravkov baktériami. V konečnom dôsledku však nechránia len prípravky, ale aj našu pokožku, práve pred spomínanými baktériami.