3 účinné triky, ako sa naučiť ovládať hnev

Hnev je emóciou, ktorá prirodzene patrí k nášmu životu. Je v poriadku ju prejavovať, no v niektorých situáciách sa musíte naučiť hnev potlačiť. Kedy by ste si mali dávať na hnev pozor a ako sa naučiť ho zvládať? Prečítajte si naše 3 overené tipy.

3 účinné triky, ako sa naučiť ovládať hnev (Foto: unsplash.com)

Uvedomenie si emócií

Všetky tie pocity a myšlienky, ktoré sprevádzajú hnev, majú svoje opodstatnenie. Nemusíte sa cítiť previnilo za to, že nemáte náladu a niekto vás nahneval. Keď porozumiete svojim emóciám, vrátite sa do konkrétnej situácie a zamyslíte sa nad ňou.

Niekedy vás priamo v momente oslepí hnev a nenávisť, no po čase si uvedomíte, že to nebolo tak zlé. Časom vás to naučí, že netreba reagovať s horúcou hlavou a neskôr toto rozhodnutie ľutovať. Uvedomiť by ste si to mali hlavne pri situáciách v profesijnom živote.

Naučte sa odpustiť

Odpustenie sa v mnohých prípadoch berie veľmi kontroverzne. Niektorí ľudia ho považujú za slabosť a uznanie svojej chybovosti. No nebojte sa odpúšťať. Často sa nás hnev môže držať aj roky, pretože jednoducho nevieme odpustiť. No mali by ste si uvedomiť, že človeka, na ktorého sme nahnevaní, to už dávno netrápi. Ubližujeme tým jedine sebe. Odpúšťajte sebe, ľuďom okolo, pretože časom môžete svoje konanie začať ľutovať.

Relaxačné techniky

Ovládol vás hnev a potrebujete sa ho čo najrýchlejšie zbaviť? Relaxačné techniky, ako hlboké dýchanie a rôzne predstavy, môžu pomôcť pri spracovávaní hnevu. Zhlboka dýchajte, opakujte si upokojujúce slová a aj v mysli si predstavujte niečo, čo vás upokojí. Vyskúšajte napríklad protistresové cvičenia ako joga a meditácia.